Sulyok Tamás hivatala megszólalt: kemény figyelmeztetés érkezett a Sándor-palotából

Celebhírek

Komoly politikai feszültség alakult ki Sulyok Tamás köztársasági elnök körül, miután Magyar Péter bejelentette: kezdeményezik az államfő megbízatásának megszüntetését. A Sándor-palota most megszólalt, és bár részletes kommentárt egyelőre nem adott, a válasz így is egyértelmű üzenetként értelmezhető.

A hivatal a jogállamiság tiszteletben tartására figyelmeztetett, miközben a tervezett alkotmánymódosítás már nyilvánosságra került. A politikai vita ezzel újabb szintre lépett.

Sulyok Tamás egyelőre nem kommentál, de erős üzenet érkezett

A Sándor-palota válasza szerint Sulyok Tamás egyelőre nem kívánja kommentálni a megbízatásának megszüntetését célzó javaslatot. Ugyanakkor a hivatal nem maradt teljesen néma: a közleményben külön felhívták a figyelmet a jogállamiság elvének tiszteletben tartására.

A Sándor-palota azt is jelezte, hogy óva int a közhatalom önkényes gyakorlásától, valamint attól, hogy a kétharmados parlamenti többség adta lehetőségeket korlátok nélkül érvényesítsék – írja a Népszava.

Ez a megfogalmazás politikailag különösen súlyos, hiszen nem egyszerű udvarias válaszról van szó. A köztársasági elnöki hivatal lényegében arra figyelmeztetett, hogy az alkotmányos kereteket minden szereplőnek tiszteletben kell tartania.

Magyar Péter már bejelentette a lépést

Az ügy előzménye, hogy Magyar Péter hétfőn a Parlamentben beszélt a „Tisztítótűz művelet” nevű politikai akcióról. Ennek részeként kezdeményezik Sulyok Tamás köztársasági elnöki megbízatásának megszüntetését is.

A társadalmi egyeztetésre bocsátott Alaptörvény-módosítási tervezet szerint a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása a módosítás hatálybalépését követő napon megszűnne – írja a Telex.

A javaslat szerint az Országgyűlés ezt követően az új alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évre választana új köztársasági elnököt. Magyar Péter korábban azt is jelezte, hogy szerinte augusztus 20-a előtt már új államfője lehet Magyarországnak.

Megfosztási eljárás is szóba került

A helyzetet tovább élezheti, hogy Magyar Péter szerint ha Sulyok Tamás nem írná alá a saját menesztését is tartalmazó Alaptörvény-módosítást, akkor megfosztási eljárás indulhatna ellene. A 24.hu beszámolója szerint a miniszterelnök arról beszélt, hogy ebben az esetben az államfő szembemenne az Alaptörvénnyel és a jogszabályokkal.

Ez a forgatókönyv politikailag rendkívül kényes helyzetet teremtene. Egy köztársasági elnök megbízatásának ilyen módon történő megszüntetése nemcsak jogi, hanem komoly közéleti vitát is kiválthat.

A kérdés most az, hogy a tervezet milyen gyorsan halad tovább, és Sulyok Tamás később megszólal-e részletesebben az ügyben. A Sándor-palota jelenlegi válasza alapján egyelőre kivárás látszik, de a figyelmeztetés hangneme azt mutatja: az államfő hivatala nem tekinti súlytalan politikai epizódnak a történteket.

Nem csak Sulyokról szólhat a csomag

Magyar Péter bejelentése szerint a „Tisztítótűz művelet” nem kizárólag a köztársasági elnöki posztról szólna. A tervek között szerepelhet egy új alkotmány előkészítése, az országgyűlési képviselői mandátumok időbeli korlátozása, valamint egy Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozása is.

A csomag tehát jóval szélesebb politikai átalakítást vetíthet előre. Sulyok Tamás ügye azonban most azért került a figyelem középpontjába, mert az államfői tisztség az egyik legfontosabb alkotmányos pozíció Magyarországon.

Most minden azon múlhat, hogyan folytatódik az alkotmánymódosítás útja, és milyen válasz érkezik később a Sándor-palotából. Egy biztos: a következő napokban ez az ügy még komoly politikai hullámokat verhet.